Wednesday, May 8, 2024

Maldivi: 10 stvari koje treba da znate pre putovanja

Budimo iskreni, ko ne želi da poseti savršene Maldive? Ovaj egzotični arhipelag se sastoji od više od hiljadu malih ostrva okruženih kristalno čistom vodom i smatra se jednom od najpopularnijih destinacija za letovanje na svetu. Bez obzira na dostupnost informacija i predivne snimke koji nam dolaze sa ovog kraja sveta, postoji mnogo zabluda o putovanju na ovaj ostrvski raj. Zato smo pripremili sve šta treba da znate pre nego što ih posetite, kao i neke korisne savete za putovanje na Maldive!

1. Maldivi se sastoje od skoro 1.200 malih ostrva

Kada ljudi govore o Maldivima, misle na arhipelag ostrva, koji se nalazi u Indijskom okeanu. Mala ostrva su dalje podeljena na 26 prirodnih atola koji se protežu od severa ka jugu na više od 800 kilometara.

Glavni grad Maldiva je Male i tu će sleteti većina međunarodnih posetilaca. Otprilike 200 ovih ostrva na Maldivima je naseljeno, a još 200 ostrva su odmarališta. Iako se Maldivi prostiru na 90.000 kvadratnih kilometara, imaju površinu oko 300 kvadratnih kilometara – što ih čini 9. najmanjom zemljom na svetu!

2. Viza nije potrebna

Za ulazak na Maldive nije potrebna viza pre dolaska. Viza za 90 dana se izdaje po dolasku za sve nacionalnosti, ali morate se uveriti da vaš pasoš ima još najmanje 6 meseci važenja i da imate važeću kartu za odlazak sa Maldiva.

3. Ne možete unositi alkohol na Maldive

Nije dozvoljeno da unosite piće na Maldive. Ako ste na putu do Maldiva kupili bilo koje pivo, žestoka alkoholna pića ili vino iz duti free prodavnice, morate ih ostaviti carini na aerodromu i možete ih preuzeti na izlasku sa Maldiva. Pošto su Maldivi islamska nacija, ne možete kupiti i piti alkohol ni na jednom od tamošnjih naseljenih ostrva, samo u privatnim odmaralištima.

4. Islam je zvanična religija Maldiva

Islam je uveden na Maldive krajem 12. veka i velika većina njegovog stanovništva su sunitski muslimani. Svinjetina i alkohol su zabranjeni na lokalnim ostrvima, a tokom dana možete čuti pozive na molitvu ako boravite u blizini džamije.

Važno je poštovati lokalnu kulturu Maldiva tako što ne izlažete previše kože na lokalnim ostrvima. Na privatnom turističkom ostrvu je ležernija atmosfera i možete biti opušteni.

5. Najbolje vreme za posetu

Klima je tropska sa temperaturom koja se kreće na oko 28-30 stepeni Celzijusa tokom većine dana. Međutim, količina padavina se značajno povećava tokom sezone monsuna od aprila do oktobra, posebno od juna do avgusta. Iz tog razloga, Maldivi imaju priliv putnika od decembra do marta, a cene hotela imaju tendenciju da budu skuplje tokom ovih meseci.

6. Naviknite se na „vreme na ostrvu“

Nemojte se iznenaditi ako je vaš hotel jedan do dva sata ispred vremena u Maleu. Mnoga odmarališta imaju svoje „ostrvsko vreme“ kako bi maksimalno iskoristili sate sunčeve svetlosti. Može biti malo teško naviknuti se prvih nekoliko dana, ali vrlo brzo ćete naučiti da zaboravite na vreme! 

7. Pažljivo odaberite smeštaj

Postoji mnogo opcija za smeštaji to toliko mnogo da može biti teško izabrati pravi hotel.

Koji atol treba da posetite? Da li rezervišete hotel do kojeg se može doći gliserom ili birate onaj do kojeg se može doći samo hidroavionom? Vila na plaži ili vila iznad vode?

Luksuzni rizorti su obično jedini koji se nalaze na ostrvima i zato je gostima hotela omogućena jedinstvena privatnost kakvu je nemoguće naći na bilo kom drugom mestu na svetu. Ukoliko planirate medeni mesec ili romantično putovanje kako biste obeležili godišnjicu veze, personalizovani batler i izdvojene vile na ostrvima bile bi savršeni izbor.

Maldivi su poznati po svojim nadvodnim bungalovima i luksuznim odmaralištima, koji nude jedinstveno i ekskluzivno iskustvo. Vile na vodi su spektakularne. Mnogi smeštaji imaju tobogane ili staklene podove kako bi produbili iskustvo mora i plavetnila. Sa druge strane, vile koje se nalaze direktno na plaži pružaju nezaobilazni osećaj „bosih nogu“ jer ste sve vreme na plaži, pod palmama i suncem.

8. Hidroavioni su NEVEROVATNI

Kada rezervišete hotel, pobrinite se da napravite aranžmane za letove hidroaviona jer su hidroavioni zakazani prema zahtevu, a vreme leta će biti potvrđeno samo jednu noć pre vašeg dolaska – ne paničite ako ne znate svoj hidroavion vreme leta nedelju dana unapred!

Možda ćete takođe morati da sačekate da drugi putnici stignu pre nego što vaš let može da poleti, a hidroavioni mogu biti otkazani ako pada kiša i ako je loše vreme. Ako stignete uveče, možda ćete morati da se dogovorite da ostanete u Maleu preko noći jer hidroavioni ne mogu da lete kada padne mrak.

9. Maldivi imaju nečuveno bogat morski život

Maldivi imaju neke od najzanimljivijih morskih životinja, sa više od 1.000 vrsta riba, 40 vrsta ajkula, delfina, kornjača, tropskih riba, manta raža, ubodnih raža, morskih kornjača, pa čak i kit-ajkula. To je destinacija svetske klase za ronjenje i gnjurenje sa neverovatnim koralnim grebenom, ali je važno razumeti značaj morske ekologije.

Pošto su ostrva samo 1-2 metra nadmorske visine, Maldivi su takođe izuzetno podložni uticajima klimatskih promena. Smatra se da će njihovo postojanje u narednim decenijama biti upitno.

10. Nošenje školjki sa sobom je nezakonito

Ovo je jedna od manje poznatih stvari koje treba da znate o Maldivima: vlada ima zaista strogu politiku prikupljanja školjki, peska, korala i oklopa kornjača. Možda niste znali, ali školjke na kraju postaju domovi za rakove pustinjake i one zauzvrat igraju ogromnu ulogu u kontroli populacije peščane muhe!

I za kraj jedna bonus informacija! S obzirom na udaljenu lokaciju ostrva, očekivali biste pomalo neujednačenu internet konekciju. Međutim, to zapravo nije tačno! Možete kupiti lokalnu SIM karticu na aerodromu za oko 15 USD i dobićete 4 GB podataka, ili 20 USD za 17 GB podataka. Ako boravite u privatnom odmaralištu, Wi-Fi bi trebao biti prilično stabilan i dostupan u vašoj sobi, kao i u svim zajedničkim prostorijama. A sve ovo pominjemo jer nećete odoleti da podelite sa svojim prijateljima slike i snimke rajskog okruženja u kome se nalazite.