Wednesday, January 22, 2025

Misterija Bermurdskog trougla kroz oči Leta 19

Let 19

Tog 05. decembar 1945. godine svanuo je još jedan na izgled uobičajen dan obuke. Eskadrila američkih mornaričkih bombardera poznata kao Let 19 krenula je na let koji će postati jedna od najvećih avijacijskih misterija 20. veka. Incident nije samo podstakao spekulacije o Bermudskom trouglu već je i promenio tok obuke i procedura u mornarici.

Šta se dogodilo sa Letom 19?

Let 19 je činilo pet torpednih bombardera TBM Avenger, sa 14 članova posade, na čelu sa iskusnim pilotom poručnikom Čarslom Tejlorom (Charlesom C. Taylorom). Misija je bila zamišljena kao standardna obuka koja je počinjala iz Pomorske vazduhoplovne baze Fort Loderdejl na Floridi, obuhvatajući praksu navigacije i simulirani bombarderski napad.

Incident Leta 19

Dok je Let 19 krenuo preko Atlantika na svoju obuku, poručnik Čarls Tejlor je ubrzo primetio problem sa svojim kompasom. Neizvesnost je počela da raste kada je preneo svoju zabrinutost o njihovom položaju nazad u bazu. Tejlor je verovao da su greškom preleteli preko Meksičkog zaliva, umesto preko Atlantika. Ova konfuzija je bila početak niza pogrešnih komunikacija i procena koje će definisati razvijanje krize.

Operatori na tlu su se borili da povrate kontrolu nad situacijom, pokušavajući da usmere eskadrilu nazad u Fort Loderdejl. Međutim, sve veća dezorijentacija Tejlora pogoršavala je već dovoljno haotičnu komunikaciju. Preko radija se čulo kako naređuje svojoj letelici da lete na severoistok. Odluka koja bi trebala da ih vrati na bazu se ispostavila kao pogrešna. Ova odluka ih je zapravo odvela dalje na more. Napori da isprave svaj kurs je postajao uzaludan jer je radio prenos postajao sve sporadičniji i sa stalnim prekidima.

Operatori u bazi su nastavili da primaju fragmentirane poruke od Leta 19, gde su piloti međusobno raspravljali o najboljem kursu akcije. Vreme se pogoršalo, dodatno narušavajući vidljivost i sposobnost pilota da se orijentišu. Kako su sati prolazili, nivo goriva je postajao kritično nizak. Poslednja jasno razumljiva poruka od Tejlora je ukazivala na odluku da se avioni odbace čim nestane gorivo, što je bilo neizbežno.

Istovremeno, baza je poslala jedan spasilački avion PBM Mariner da pokuša da locira i usmeri Let 19 nazad na bezbedno. Tragično, i Mariner je nestao ubrzo nakon poletanja, sa kasnijim izveštajima koji sugerišu da se dogodila eksplozija, verovatno izazvana nakupljanjem para avionskog goriva. Ovaj gubitak je dodatno produbio tragediju dana, eliminišući tako svaku nadu za spasavanje posade Leta 19 od strane posade Marinera i dodatno čineći misterioznim o tome šta se tačno dogodilo sa eskadrilom u njihovim poslednjim trenucima.

Zaključak i naučene lekcije

Nestanak Leta 19, a potom i gubitak aviona za pretragu PBM Mariner, pokrenuo je jednu od najvećih i najintenzivnijih potraga u istoriji američke mornarice u to vreme. Tokom pet dana, stotine brodova i aviona pretraživalo je hiljade kvadratnih milja Atlantskog okeana i Meksičkog zaliva, ali nije pronađen nijedan trag aviona ili članova posade. Opsežni napori u ovoj potrazi su samo produbili misteriju, jer nisu pronađeni nikakvi ostaci niti dokazi o nesreći.

Nedostatak konkretnih dokaza o sudbini Leta 19 podstakao je široko rasprostranjene spekulacije i značajno doprineo legendi o Bermudskom trouglu, području koje je navodno sklono misterioznim nestancima brodova i aviona.

Ovaj incident je postao ključni primer za zagovornike navodnog natprirodnog uticaja Trougla. Ova fascinacija Bermudskim trouglom nastavlja da privlači pažnju i raspravu, mešajući činjenice s folklornim predanjima u javnoj svesti.

Proceduralna poboljšanja

Sa proceduralne tačke gledišta, incident Let 19 imao je dugotrajan uticaj na vojnu obuku i operativne protokole. Doveo je do rigoroznijeg obučavanja u veštinama navigacije i naglasio važnost ispravnosti opreme. Mornarica je preispitala i poboljšala svoje programe obuke za letenje, posebno se fokusirajući na to kako se piloti obučavaju da se nose s neizvesnostima u navigaciji i kvarovima opreme.

Štaviše, incident je naglasio inherentne rizike pomorske avijacije. Doveo je do promena u operacijama potrage i spasavanja, dovodeći do poboljšanih mera sigurnosti i strategija za hitne intervencije. Ove prilagodbe imale su za cilj da bolje opreme i obuče avijatore da se nose sa sličnim krizama, nadajući se da će sprečiti takve gubitke u budućnosti.

Nestanak Leta 19 ostaje jedna od najtrajnijih avijacijskih misterija i služi kao sumorna opomena o opasnostima s kojima se suočavaju oni koji krstare nebom i morima. Njegovo nasleđe utiče i na praktične aspekte bezbednosti pomorske avijacije i na legendu o enigmatičnom Bermudskom trouglu.