Saturday, November 23, 2024

Kako izgleda međunarodni transport pokojnika?

Posao koji možda i nema cenu, posao o kojem se malo zna, ali i koji je s jedne strane pun  stresa, bola, tuge, a s druge strane pun novih iskustava, otkrivanja novih delova sveta, jeste međunarodni transport pokojnika.

I dok porodice i svi na ovo gledaju kao tragičan čin, jer smrt to doista i jeste, pogrebne firme koje se bave ovom delatnošću nemaju mnogo opcija za posmatranje bola, već ceo ovaj proces gledaju s pravne i zakonske strane, koji je potrebno što pre obaviti, kako bi se obavio i transport pokojnika i ono najvažnije na kraju života, propisna sahrana. 

Ko vrši transport pokojnika?

Regularan transport pokojnika, u jednom gradu, između gradova, vrše ili javna komunalna preduzeća, a sve više privatna pogrebna preduzeća, koja u okviru svih svojih usluga, od prodaje pogrebne opreme do organizovanja sahrane, vrše i sam prevoz preminulih lica. Međutim, međunarodni prevoz pokojnika se organizuje na nešto drugačiji način, budući da je najpre potrebno dobiti potrebne dozvole da se on i dogodi.

Međunarodni transport pokojnika mogu izvršiti isključivo pogrebne firme koje imaju dozvolu za ovu delatnost, što znači da pored vozača obučenih za ove situacije imaju i atestirana, specijalizovana vozila koja se koriste isključivo u ove svrhe. Uz to, potrebna je i sprovodnica, međunarodno važeća dozvola za prevoz pokojnika iz zemlje u zemlju, uz dozvole koje se izdaju i za tranzitne zemlje, ukoliko je od jedne do druge države potrebno proći u tranzitu i druge države. 

Ko izdaje sprovodnicu?

Sprovodnicu izdaje konzulat ili ambasada Srbije u državi, gradu, gde je osoba preminula. Sam zahtev podrazumeva detaljne ifnromacije o pokojniku, načinu transporta pokojnika, vrsti vozila pogrebnoj firmi koja je angažovana, kao i dodatnu dokumentaciju koja se prilaže uz sam zahtev. 

Potrebna dokumentacija za dobijanje sprovodnice je sledeća: potvrda o smrti, izdata od strane bolnice i nadležne hitne pomoći koja je izvršila pregled na terenu i proglasila smrt, uz koju se nakon toga u gradskoj upravi predaje zahtev i dobija izvod umrlih. Uz izvod umrlih predaje se izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz knjige venčanih, za preminule osobe koje su bile u braku, potvrdu o rezervisanom grobnom mestu u državi gde je potrebno organizovati sahranu, te potvrdu od strane sanitarne inspekcije o ispravnosti kompletne pogrebne opreme potrebne za transport pokojnika. 

Nakon prikupljanja kompletne dokumentacije popunjava se i predaje zahtev, nakon čega se vrlo brzo izdaje i dobija sprovodnica uz koju je moguće uredno sprovesti transport pokojnika. 

Ko može predati zahtev za sprovodnicu za prevoz pokojnika?

Kada postoji osoba koja je ovlašćena od strane pokojnika za vreme života, onda ona može da sprovede kompletnu proceduru. Ukoliko takva osoba ne postoji, zahtev i sve potrebno mogu predati i obaviti članovi uže porodice, bliža rodbina, a najčešći slučaj jeste da se obezbedi punomoćje za osobe koje vrše transport pokojnika, kako bi i administrativni deo obavili.

Ovo je ujedno jedna od boljih opcija, budući da se radi o osobama koje su upućene u potrebnu proceduru, imaju rutinu u ovakvom radu, što obezbeđuje i potpunu uštedu vremena, pa se svi potrebni poslovi završavaju u najkraćim vremenskim rokovima koji su za to potrebni.